Listen to Joe Milford Show on Blog Talk Radio Listen to internet radio with Lynnalexander on Blog Talk Radio

Dove Creek

A woman's journey of self-discovery from her Kentucky origins to nurse and healer on a Northwest Indian reservation

Read this moving, insightful novel free at Libertary.com

Blog > Komentarze do wpisu

DEREK WHITE - PRZEŁYKAJĄC ŚLINĘ W DRODZE NA SZUBIENICĘ

powaga i śmiech... to w prozie Dereka częste spotkanie...

Nie obrałem żadnego konkretnego kierunku podróży.  Trap uciekał spod moich stóp. Kukurydzianą Wiechą była Marsha, dziewczyna, która siedziała trzy rzędy ode mnie podczas zajęć z geometrii. Była starsza ode mnie o trzy lata. To „a” w końcówce jej imienia, w jej języku określało jej płeć jako kobiety, ale cała reszta jej istoty była błotnistym bagnem. Jej ojciec był właścicielem jedynego w mieście kina, które wyświetlało filmy z napisami w moim języku. Przełykałem ślinę ilekroć o niej pomyślałem. To był efekt, jakiego oczekiwała.

Nie miało znaczenia kim była. Siedząc na tylnym siedzeniu w autobusie, wyobrażałem sobie, że  Kukurydzianą Wiechą jest ta albo inna dziewczyna. Tę samą kukurydzianą wiechę „Ja” będę nosił w dzień ukończenia szkoły, jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie. Przełykałem ślinę. Tego ode mnie oczekiwano.  „Ja” byłem świadom, że wielkie kobiety unoszą się nade mną. Ona nie dawała po sobie nic poznać i używała zbyt wiele cienia do oczu, żeby można było pomyśleć, że jest w ciąży. Robiłem, co mogłem, żeby stać między rzędami ławek. Nigdy mi nie podziękowała, nawet w swym ojczystym języku.

Kiedy wracałem, jaskółki śmigały spod poddaszy. Kurczaki biegały swobodnie po polach kukurydzy.  Kiedy „Ja” zamknąłem oczy, żeby lepiej sobie wszystko wyobrazić, głowy odpadały z mojego karku odcinane moją dłonią, oczy wciąż patrzyły na mnie w poszukiwaniu ostatniego spojrzenia. Moja matka zmusiła mnie, bym tak postąpił, by stać się mężczyzną. Przełykałem za każdym razem, oczekując zrozumienia ze strony szybko pulsującego mięśnia powieki zamykającego się oka.

piątek, 28 marca 2008, themerson

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: