Listen to Joe Milford Show on Blog Talk Radio Listen to internet radio with Lynnalexander on Blog Talk Radio

Dove Creek

A woman's journey of self-discovery from her Kentucky origins to nurse and healer on a Northwest Indian reservation

Read this moving, insightful novel free at Libertary.com

Blog > Komentarze do wpisu

DOUG RICE - TEN FRAGMENT JEST POSTSTRUKTURALISTYCZNY

kolejny tekst Douga Rice'a - tym razem nieco wiecej humoru, czarnego, ale zawsze...

Oto moje pisarskie utensylium. Pokazuję jej mój ołówek. Moje czerwone pióro.

'Gadanie. Powinienem się tu zatrzymać. Lecz ja muszę iść naprzód. Idź za mną. Mogę iść tylko naprzód. Iść bez końca. Naprzód, by sekrety zdradzać. Wciskać się w doczesny świat.

            Francuszczyzna nie jest wystarczająco autorytatywna. Wszystkie te piękniutkie sylaby, piękniutkie litery co spadają wprost do rynsztoka. Niewypowiedziane okropności. To, co najprzyjemniejsze we francuszczyźnie, pozostaje niewypowiedziane. Odrzucone.

            Kto zmarł, spytała. Nic tutaj nie zostało ujęte w cudzysłów.

            Nie wkładaj tego do ust. Bóg jeden wie, gdzie to było. Nie dosłyszała, zupełnie jak dziecko, które podnosi nędzny i nagi batonik na ścieżce na Etnie. Tak jak zraniony przez Wakeana Beckett zamykam świat w sobie. Słowoświat podpełza niespodzianie.

            Dawno, dawno temu tutaj opowiadana historia fikcyjnej prawdy ma swój początek. Spałem oto u boku prawdziwej kobiety utrzymującej niestrudzenie, że jest autentyczną postrukturalistką, jedyną w Binghamton w stanie Nowy York. Doświadczenie, jak mi powiedziano, przydatne byłoby bardziej, niż wrodzone zdolności. Gdy szliśmy przez kampus, zwolniła, żeby patrzeć, jak mi się wydaje, na rubaszny korzeń drzewa. Pierdol mnie, rzekła. Położyła się. Nie byłem przekonany co do jej subiektywizmu. Znaczący uwolniony od znaczenia. Pragnąłem jej żądzy. Z całych sił starałem się ją zrozumieć, lecz poczułem zmęczenie pod ciężarem jej płodnej złożoności - złożoności, co zbyt często zmienia się w prostotę. Wszystkim tym strukturom brakuje połączeń. Wszyscy próbują działać w pojedynkę. Jej dom był wypełniony rozrzuconymi w nieładzie tekstami. W większości nie do rozszyfrowania. W jej łóżku wymieniliśmy się notatkami. Zwiastowaliśmy sobie siebie na skróty przez ciała nasze.

"Jestem poststrukturalistką", zwierzyła się. Jej głos wypełnił pokój tym czymś, co na pierwszy rzut oka zdawało się nie mieć żadnego znaczenia.

            Czułem się zniewolony, zmuszony, by ulokować ją we właściwym jej miejscu - w słowach. "Nie możesz tak mówić. To ja mogę powiedzieć, że jesteś Poststrukturalistką. Powiedzieć 'jestem' to uznać, że nic nie wiem. Zwłaszcza gdy twoje Jestem zamknąć w trumnie cudzysłowu."

            Uśmiechnęła się.

            Zaszlochała. Zająknęła się i przestała dbać o nadanie swym żądzom odpowiedniego wyrazu. Porzuciliśmy język na rzecz łóżka. Chciała, żebym się zabezpieczył. Chciała, żebyśmy uprawiali bezpieczny seks. Przypomniałem jej, że była - zaprawdę – poststrukturalistką. Dlatego stosowanie zabezpieczeń i uprawianie bezpiecznego seksu jest niczym innym jak tylko zbędnym zwyczajem cyników pozorantów, radykalnych sceptyków obawiających się narodzin tragedii. Spaliliśmy mapy i zagubiliśmy się w gąszczu dróg. Nad ranem siadła na krawędzi łóżka. Twarz w dłoniach zatopiwszy, trzeźwiała.

            Widzisz, gdy jest już po wszystkim, nie możesz być naprawdę poststrukturalistą. Możesz tylko tak powiedzieć.

            Zmusiłem ją by wszystko odwołała.

 

copyright (c) by Doug Rice

piątek, 28 marca 2008, themerson

Polecane wpisy

  • DOUG RICE :: ZNAKI TOŻSAMOŚCI (MARKS OF IDENTITY)

    dla Juana Goytisolo Nosi kozaki, dżinsy i bawełnianą bluzę. Nawet w letnie upały ma na sobie zbyt wiele ubrań, a mimo to wciąż ma dreszcze. W tym śmiertelnym ci

  • DOUG RICE - POETYKA MARZENIA

    uważny czytelnik zauważy związek tytułu z arcyważną książką Gastona Bachelarda... Poniżenie nie może zostać zobaczone, może zostać ofiarowane tylko w warunkach

  • DOUG RICE - TEN FRAGMENT JEST PRZYPISEM

    KOLEJNY TEKST RICE'A, A NIEBAWEM WYWIAD Z DOUGIEM!!! copyright(c)by Doug Rice Anonimowe powiązania Paradoksalna autentyczność Siebie-cytowanie Pan / sługa (lub

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: